BİRECİK KATI ATIK TESİSİN TEMELİ ATILDI - Yeni Urfa 

SON DAKİKA
BİRECİK KATI ATIK TESİSİN TEMELİ ATILDI

BİRECİK KATI ATIK TESİSİN TEMELİ ATILDI

22 Ağustos 2017 - Salı 11:38

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Birecik'in en önemli problemlerinden biri olan ve ilçenin 30 yıllık katı atık depolama problemini sonlandıracak Katı Atık Aktarma İstasyonunun temeli Başkan Nihat Çiftçi'nin katılımıyla atıldı. Törende konuşan Başkan Çiftçi, "Hizmet bizim işimiz" dedi.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Birecik İlçesinin 3. kilometresinde 13 dönümlük alan üzerinde yapılması planlanan Katı Atık Aktarma İstasyonunun temeli atıldı. Doğadaki her türlü kirliliğine sebebiyet veren katı atık vahşi depolama sistemi yerine Büyükşehir Belediyesi tarafından 2.6 milyon lira maliyet tutarındaki yatırımla kurulacak tesis, günlük 100 ton katı atık transferi sayesinde Birecik'in çöp depolama sorununu çözüme kavuşturacak. Tesisin faaliyete girmesinin ardından katı atık, Şanlıurfa merkezde bulunan Entegre Katı Atık Tesisine taşınarak burada elektrik enerjisine dönüştürülecek. Katı Atık İstasyonunun temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı, Birecik Kaymakam vekili Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Birecik AK Parti İlçe Başkanı Müslüm Kaynarpınar, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ HİZMET BİZİM İŞİMİZ

 

Büyükşehir Belediyesi olarak 13 ilçeye eşit bir şekilde hizmet götürdüklerini ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, hizmet bizim işimiz diyerek şunları söyledi: "Proje 13 bin metrekarelik alanda gerçekleşiyor. Birecik Belediyemizin toplamış olduğu Birecik ilçemize ait günlük 100 ton katı atık temelini attığımız aktarma istasyonunda merkeze taşıyarak merkezdeki bertaraf istasyonunda ayrıştırma istasyonunda ayrıştırdıktan sonra biyolojik atıktan enerji üretmek ve diğer artığı da bertaraf etmek suretiyle tertemiz, çevreci, insan sağlığına uygun ve şehirlerimizi bu anlamda daha önceki çöp yığınlarından ve katı atık alanlarından kurtarabilecek mükemmel bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projeyi Büyükşehir Belediye başkanlığı olarak 13 ilçemizde planlıyoruz. Akçakale'de Ceylanpınar'da Viranşehir'de şu an taşırken Siverek ve Birecik'te temellerini atmış oluyoruz. Amacımız çevre dostu bir belediyecilik oluşturmak. Bunu birlik ve beraberlik içerisinde yapıyoruz. Bunu bir memleket sevdası ile yapıyoruz. AK Belediyeler her zaman milletinin memnuniyetini ön plana koyan belediyelerdir. Söz konusu milletse, halksa, halkımızın menfaati ve kamu yararı ise birinci sırada öne bir kaç adım çıkabilecek belediyecilik anlayışı Türkiye'mizde devam ediyor, sürdürülüyor ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve 13 ilçe Belediyemizde bu yaklaşım içerisinde Şanlıurfa halkımıza hizmet veriyoruz. Allah'ın izniyle hiçbir zaman, hiçbir hizmetten çekinmiyoruz. Hizmet bizlerin işi diyoruz. Projemizin maliyeti Birecik'imize 2.6 milyon liralık bir proje Birecik'imize kazandırmış oluyoruz" dedi.

 

Törende konuşan Birecik Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile AK Parti Birecik İlçe Başkanı Müslüm Kaynarpınar'da İlçeye yapılan katı atık tesisinin hayırlı olmasını diledi.

 

 

Konuşmaların ardından temel atım töreni gerçekleştirildi. 2.6 milyon liralık tesis, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Japonya Hükümeti, BM Genel Sekreterliği, UNDP, GAP İdaresi işbirliğiyle yapılacak ve 18 ayda tamamlanacak.

 

Bu Kategorideki Diğer Haberler