Urfa'da Tartışma Yaratan İmar Değişikliği - Yeni Urfa 

SON DAKİKA
Urfa'da Tartışma Yaratan İmar Değişikliği

Urfa'da Tartışma Yaratan İmar Değişikliği

06 Mart 2018 - Salı 10:24
Şanlıurfa'da tartışma yaratan imar değişikliğini Urfa Çalışma Grubu gündeme getirdi.

Urfa Çalışma Grubu 01.03.18 Olağan Toplantısın da; TOKİ ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan Kentin sosyal donatı alanlarını imar planları incelendi ve kamuoyuna sundu. Urfa Çalışma Grubu açıklamasında "Kentin Geleceğini Çalıyorlar" dedi.

Açıklama'nın devamında ise şu ifadelere yer verildi; Şanlıurfa'da TOKİ ve Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından yapılan ve kentin sosyal donatı alanlarını gasp edici imar değişiklikleri; kentin sosyal yaşam ve refah düzeyini negatif yönde etkileyen durumlara yol açmakta ve kente sosyo ekonomik olarak katkı sunacak yatırımlara engel teşkil etmektedir. Ayrıca Şanlıurfa kaynaklarının (Kamuya ait sosyal donatı alanların )satılarak kente geri dönüş sağlamayacak şekilde maliye hazinesine aktarılmaktadır. Bu tür planlama kararları kentimizin zaten eksik olan sosyal donatı alanlarını daha da yetersiz kılacaktır.Söz konusu plan değişiklikleri geçmişi bin yıllara dayanan bu kadim kenti yaşanılmaz boyuta taşıyacak olup Urfa Çalışma Grubu olarak bu tür uygulamaların durdurulması ve yapılan yanlışlardan dönülmesi hususunu kamuoyuna saygı ile sunarız"

Öte yandan bu açıklamanın ardından kent duyarlılığı olan Şanlıurfalılar peş peşe söz konusu imar değişikliğine  tepki gösterdi Urfa’da sosyal donatı alanlarının imar planlarında Hastahane , Cami ve Yeşil alan fazla olduğu için buraların konut alanına dönüştürüldüğüne tepki gösteren Eğitimci Yazar Muhammed Yusuf Akbaş, "Kent kaynakları kent için kullanılması gerekirken , kentte zarar vermeye devam ediliyor . Kent suçları giderek artıyor ." ifadelerini kullandı.

Mimar Mehmet Reşat Şahin ise yapılan uygulamadan duyduğu rahatsızlığı ise "Herkes her şeyi biliyor ,kent vizyonu tartışmasın da,bürokrasilere yararlanmak İçin hiç bir STK kalkıp kent gerçeğini söylediği yok" şeklinde dile getirdi.

Bir dönem Şanlıurfa Şehir Planlayıcıları Odası Başkanlığı yapan Mehmet Selim Açar da kamuoyuna  "Şehir Plancıları Odası da mı bir şey söylemedi o toplantıda " sorusunu yöneltti.

Bu Kategorideki Diğer Haberler