OHAL’de baskın seçim - Yeni Urfa 

SON DAKİKA
OHAL’de baskın seçim

OHAL’de baskın seçim

19 Nisan 2018 - Perşembe 09:27
Devlet Bahçeli ile görüşen Cumhurbaşkanı, erken seçim tarihini açıkladı: 24 Haziran.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptıkları ‘erken seçim’ görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, erken genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına karar verildiğini söyledi.

2002’den 2018’e erken seçim ve Bahçeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptıkları ‘erken seçim’ görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında erken genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına karar verildiğini söyledi. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; “Bahçeli ile daha önce de çeşitli defalar bir araya gelerek ülkemizle ilgili iç ve dış gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştuk. Bugün de oldukça geniş yelpazede istişare ettik. Bahçeli’nin teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. Darbe gecesi gösterilen kahramanlık asla unutulmayacaktır. 7 Ağustos 2016’da Yenikapı’daki büyük miting ise milletin siyasetçilere verdiği mesajı net bir şekilde ortaya koymuştur. 16 Nisan halk oylamasına giden süreçte bu yol da ortaya çıkmıştır. Yönetim sistemi değişikliğini Bahçeli’nin ön açmasıyla hayata geçirme imkanı bulduk. Anayasa değişikliği ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir.

YSK da seçim hazırlıklarına başlayacak

Ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin hastalıkları atılan her adımda karşımıza çıkıyor. Bizim tercihimiz 2019 Kasım’ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur. Suriye’de yürütülen sınır ötesi operasyonlar ve bölgede yaşanan tarihi önemdeki hadiseler belirsizleri aşmayı zorunlu hale getirmiştir. Kararların daha güçlü şekilde uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş aciliyet olmuştur. Ülkemizin karşı karşıya olduğu fotoğraftan hareketle Bahçeli’nin teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık. Seçim konusunu ülkemizin gündeminde bir an önce çıkarmak şarttır. Seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik. Konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır.” 

***

OHAL’de yapılacak seçim dürüst ve adil olmayacak

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, olağanüstü halin (OHAL) 3 ay daha uzatılması yönünde karar alınmasını eleştirerek, “OHAL koşullarında yapılacak seçim, dürüst ve adil olmayacaktır. Baskı ortamında gerçekleşecek bir seçim olacaktır” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, OHAL’in uzatıl- masına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin Meclis’te görüşüleceğini hatırlattı. Demokrasinin güçlendirilmesi ile darbecilere karşı çıkılabileceğini kaydeden Tanrıkulu, OHAL’ in 3 ay daha uzatılması yönünde karar alınmasını eleştirdi. CHP’li Tanrıkulu, şunları söyledi: “OHAL koşullarında yapılacak seçim, dürüst ve adil olmayacaktır; baskı ortamında gerçekleşecek se- çim olacaktır. OHAL, 21 aydır devam ediyor. Muhtemelen 3 ay daha uzatılacak ve Türkiye, erken seçime OHAL şartlarında gidecek. Bunu özgürlükler, adalet ve demokrasi bakımından kabul etmek mümkün değil. OHAL koşullarında yapılacak seçim dürüst ve adil olmayacaktır, baskı ortamında gerçekleşecek seçim olacaktır. Her şeye rağmen biz ana muhalefet partisi olarak seçim konusunda da iddialıyız. Üzerimize düşen ne varsa bunu da yapacağız. Halkımız umudunu yitirmesin.”

***

İYİ Parti seçime girecek 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ‘’An itibarıyla seçim çalışmalarına başlıyoruz. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım 100 bin imza ile aday olacağım. Herkes ayağını denk alsın. İYİ Parti seçime girecek ve alacak’’ dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim teklifinin kabul ederek 24 Haziran 2018’de seçim yapılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ardından açıklama yaptı. Akşener, “Abiler korktu, küçük ortak bilmez” ifadesini kullandı. Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle: Herkes ayağını denk alsın. İYİ Parti seçime girecek ve alacak. Abiler korktu. Bu abilerin korktuğunu biliyordum da bu kadar korktuklarını gerçekten düşünmemiştim. Bu seçimin bizim açımızdan herhangi bir problemi yok. 15 Temmuz’da seçim yaparlar demiştim. An itibarıyla seçim çalışmalarına başlıyoruz. Biz 16 Nisan’a çalıştık. Ben Cumhurbaşkanı adayıyım 100 bin imza ile aday olacağım. Hangi kanunu çıkarırlarsa çıkarsınlar korkunun ecele faydası yok. Hayırlı olsun seçim ülkemize milletimize. 10 Haziran’dan itibaren seçime girebiliyoruz. Çünkü biz kongremizi 10 Aralık’ta yaptık.”

***

Gezici anketi: Seçmenin gündemi ekonomi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı sonrası gözler kamuoyu araştırmalarına çevrilmiş durumda. Erken seçim kararının netleşmesi durumunda Türkiye seçim için 2019’u beklemeyecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çıkan sonuçları beğenmediği için anket yapılmasını yasakladığı yolunda bazı iddialar kulisler yansımıştı geçtiğimiz aylarda. Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, elindeki ‘erken seçim’e ilişkin seçmen nabzını ortaya koyan bir anketi yayımladı. Gezici’ye göre muhalefetin erken seçim çağrısına olumlu yanıt vermesi bir hata... Cumhuriyet’in haberine göre Gezici, “Sayın Erdoğan yakın dönemde yaşanan ekonomik sorunlar, terör ve Suriye’ de yaşanan olaylar çerçevesinde 2019’ yapılacak seçimler konusunda risk görmektedir. Muhalefetin de talep ettiği bir erken seçimde bu konular gündemden düşecek ve iktidar partisi avantajlı konuma geçecektir” görüşünü dile getiriyor. Gezici’nin son kamuoyu yoklamasına göre halkın yüzde 77’sinin erken seçim istemiyor. Murat Gezici, “Seçmenin gündemini bir erken seçimden çok ekonomik sorunlar, terör ve güvenlik sorunları teşkil etmektedir” diyor.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler