Yeni pusulada oy kullanmayı bilmiyoruz - Yeni Urfa 

SON DAKİKA
Yeni pusulada oy kullanmayı bilmiyoruz

Yeni pusulada oy kullanmayı bilmiyoruz

08 Haziran 2018 - Cuma 16:55
İttifak sistemi ile değişen oy pusulalarında mührü nereye basacağımızı biliyor muyuz, bilmiyor muyuz? Yapılan testte Türkiye ortalaması yüzde 69, yani oy vermeyi bilmiyoruz.

İttifak sistemi ile değişen oy pusulalarında mührü nereye basacağımızı biliyor muyuz, bilmiyor muyuz? Yapılan testte Türkiye ortalaması yüzde 69, yani oy vermeyi bilmiyoruz.

Esra KOÇAK MAYDA

ARTI GERÇEK – TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, seçmenlerin yeni sistemde oylarını nasıl kullanacaklarını ölçebilecekleri bir test hazırladı.

“24 Haziran’da hangi oylar geçersiz sayılacak?” seçim testi 14 sorudan oluşuyor. 5 dakikada çözülebilen testte oy pusulaları örnekleri verilerek, hangilerinin geçerli hangilerinin geçersiz olacağı soruluyor. Hemen sonuç aldığınız testte oy kullanmayı bilip bilmediğiniz ortaya çıkıyor.

İki gün önce yayınlanan testi şu ana kadar yaklaşık 65 bin kişi yanıtladı. 100 üzerinden puanlanan testte doğru yanıt verenlerin Türkiye ortalaması yalnızca 69. En çok 3, 7 ve 9’uncu sorulara yanlış cevaplar veriliyor.

Testi hazırlayanlardan İMO Ankara Şube Sekreter Yardımcısı Erkal Tülek testin amacını “değişen seçim sistemiyle birlikte gelen farklıklarla ilgili bilgilendirme yapmak üyelerimizin halkımızın oy kullanmasını oyunu da doğru kullanmasını sağlamak” olarak açıklıyor.

En çok ittifak bölgesindeki tekrarlayan mühürler ile ilgili yanlış yapıldığını söyleyen Tülek, 24 Haziran seçimlerinde parti, aday ya da ittifak için ayrılan bölgenin dışına taşabilen mühür başka bir adayın, partinin ya da ittifakın alanını işgal etmediği sürece oyun geçerli sayıldığını belirtiyor.

Tülek ittifak sistemine ilişkin de “Bir de ittifak adının yazılı olduğu bölge ile ittifakın içindeki partinin bölgesine mühür basıldığında oy ittifak adı altında ilgili partiye yazılıyor. Bu tür oylar ittifakın ortak oyu olarak değil de partinin oyu olarak sayılıyor.”

TESTİN TAMAMINI GÖRÜP OY KULLANMAYA İLİŞKİN AYRINTILARI BURAYA TIKLAYARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

  KAYNAK Artı gerçek

Bu Kategorideki Diğer Haberler