Sıcak içecekler, su ihtiyacını karşılamıyor - Yeni Urfa 

SON DAKİKA
Sıcak içecekler, su ihtiyacını karşılamıyor

Sıcak içecekler, su ihtiyacını karşılamıyor

15 Mart 2019 - Cuma 14:17
Kış aylarında su tüketiminin azaldığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Deniz Şafak, soğuk havalarda içilen sıcak içeceklerin su ihtiyacını karşılamadığını söyledi.
Kış aylarında su tüketiminin azaldığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Deniz Şafak, soğuk havalarda içilen sıcak içeceklerin su ihtiyacını karşılamadığını söyledi.

Üşüme hissinin yaşandığı soğuk kış aylarında kişiler, yaşadığı su ihtiyacını fark edemeyebiliyor. Artan yağışlar ve soğuyan hava ayrıca su tüketiminin unutulmasına ve sıcak içeceklere rağbet edilmesine sebep olabiliyor. Fakat bilinmesi gerekiyor ki çay, kahve gibi içecekler asla suyun yerini tutmuyor. Üstelik bu içecekler tam tersine vücuttan su atılımına sebep oluyor. Bu durum da vücutta daha fazla su ihtiyacı oluşmasına yol açıyor. SağlıkYaşam haber sitesinde yer alan habere göre, Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Deniz Şafak, “Soğuk havalarda sıcak içeceklere olan rağbet artıyor. Sıcak içeceklerin, sıvı forma sahip olması vücudun su ihtiyacını karşıladığının düşünülmesine neden oluyor. Fakat bilinmelidir ki bu içecekler, susama ihtiyacını giderebilir, ancak idrar söktürücü özelliğe (diüretik) sahip olması nedeniyle vücuttan su atımını kolaylaştırıyor” diyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Su, nefesten sonraki en önemli ihtiyaç

Su, insan hayatı için nefesten sonra gelen en önemli ihtiyaçtır. İnsanlar, besin almadan haftalarca yaşayabilir, fakat su olmadan hayatını yalnızca birkaç gün sürdürebilir. İnsan vücudundaki su oranı % 45 ila % 70 arasında değişir. Vücutta bulunan suyun % 10 kadar azalmasıyla dahi hayat tehlikeye girmeye başlar, suyun % 20’sinin yitirilmesi ise ölümle sonuçlanabilir. Bu sebeple suyun vücuttaki görevlerini önemsemek gerekir. 

Küçük yudumlarla, su tüketimi alışkanlığı kazanılabilir

Su tüketimine küçük yudumlarla başlanarak miktar giderek arttırılabilir. Burada önemli olan kişinin alışkanlık kazanma özelliğine göre hareket etmektir. Yani, kişi özellikle kış aylarında kendini su içme alışkanlığı kazanacak şekilde motive edebilir. Meselâ; masada duracak su dolu bir bardak ya da litresi belirli şişeler su içimini kolaylaştırabilir. İçilecek suyun gün içerisine yayılması da büyük önem taşır.

Her 1 kalorilik yiyeceğe karşılık 1 ml su tüketilmeli

Yetişkinler günlük olarak içeceklerle ortalama 1 litre, yiyeceklerle ise 1,2 litre sıvı alır. Sebze ve meyve gibi besinlerin % 85 ile % 90’ının su olması dolayısıyla sıvı ihtiyacının bir kısmının bu şekilde karşılandığı söylenebilir. Her birey tükettiği her 1 kalorilik yiyeceğe karşılık 1 ml su almalıdır. Meselâ; 2000 kaloriyle beslenen biri günlük ortalama 2 lt su tüketmelidir.

Etiketler: çaysıcak içecekler
Bu Kategorideki Diğer Haberler