Urfa'da Başarılı Bir Ameliyat Daha - Yeni Urfa 

SON DAKİKA
Urfa'da Başarılı Bir Ameliyat Daha

Urfa'da Başarılı Bir Ameliyat Daha

12 Haziran 2018 - Salı 01:03
Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi'nde başarılı Sağ Laparoskopik Nefrektomi + Kolesistektomi Ameliyatı gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanemize sağ yan ağrısı ve genel durum bozukluğu şikayetiyle başvuran Avaş K. İsimli hastanın yapılan muayenesinde ve tetkiklerinde sağ çalışmayan böbrek ve safra kesesi taşı saptanması sonrasında sağ Laparoskopik Nefrektomi ve eş zamanlı genel cerrah tarafından Kolesistektomi Ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı. 

Laparoskopik Nefrektomi kapalı yöntem ile böbreğin alınması, Laparoskopik Kolesistektomi ise yine kapalı yöntem ile safra kesesinin alınması demektir. Bu ameliyat uzun yıllardır hem Dünyada hem de ülkemizde uygulanmaktadır. Burada önemli olan bizim bu ameliyatı anestezi açısından yüksek riskli bir hastada gerçekleştirmiş olmamızdır. Hastanın yüksek riskli olmasının sebebi ileri yaşlı (74), astım ve yüksek tansiyon gibi ek hastalıklarının olmasıdır. Ameliyat riskini hasta ve hasta yakınlarıyla ayrıntılı olarak tartıştık. Kendileri bize güvendiklerinden bu ameliyattan başarı ile çıkabileceğimize inandıklarını belirttiler. Bizde onların güvenlerini boşa çıkartmadık. Ameliyatı başarı ile gerçekleştirdik. Hastamız ameliyat sonrası dönemde yakın izlemimiz ve kendisinin de özverisiyle kısa sürede sağlığına kavuştu.
Bu ameliyat sadece çalışmayan böbreklerde değil aynı zamanda böbrek kanseri ameliyatlarında da uygulanabilmektedir. Eskiden ilimizdeki hastalar genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerimizi tercih etmekteydi. Artık yeterli sayıda tecrübeli doktorlarımız ve yeterli donanıma sahip olmamız sayesinde bu ameliyatlar hastanemizde başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Yorumunuz
İsminiz:


Yorumunuz:
Okuyucu Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler